Tradycje i kultura w Sopocie

Wczesnośredniowieczne Grodzisko w Sopocie, popularnie zwane „Górą Zamkową” lub „Patelnią”, jest najstarszym zabytkiem Sopotu. Jego atrakcyjne położenie wysokim wzgórzu polodowcowym przy ul. Haffnera, w odległości tylko 400 m od brzegu morskiego, sprawia, że jest ciekawostka kulturowo-historyczna ze wszech miar godna odwiedzenia. Odtworzono tu gród i warsztaty rzemieślnicze sprzed ponad tysiąca lat tworzący atrakcyjny Skansen Archeologiczny znany w Polsce i za granicą.

Czwartkowe Wieczory Muzyczne – impreza o najstarszej w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu tradycji – odbywają się nieprzerwanie od 1974 r. W Dworku Sierakowskich w każdy czwartek o godz. 18.00 odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Występuje na nich wielu znakomitych profesorów i absolwentów akademii muzycznych z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Bydgoszczy i utalentowani studenci. Także spotkamy tu świetnych muzyków z zagranicy.

Sopot TOPtrendy festiwal – jeden z polskich festiwali muzycznych, składa się z dwóch koncertów: TOP i TRENDY oraz Kabaretonu. Jest organizowany przez telewizję Polsat od 2003 w Operze Leśnej w Sopocie. Ze względu na remont opery w 2010 roku festiwal odbył się na Hipodromie, a w 2011 roku na Ergo Arena, na której również odbędzie się tegoroczny – na jubileuszowy 10. Sopot TOPtrendy Festiwal 2012.

Sopot Hit Festiwal, festiwal muzyczny o charakterze międzynarodowym organizowany co roku w sierpniu, odbywający się również w Operze Leśnej w Sopocie. Składa się z dwóch konkursów – konkursu krajowego i zagranicznego. Zwycięzca konkursu na polski i zagraniczny Hit Lata wygrywa statuetkę i nagrodę pieniężną, a także występ podczas koncertu finałowego. Zwycięzcę wybierają widzowie poprzez głosowanie SMS. Emisja festiwalu odbywa się na żywo w TVP2, TVP HD i TVP Polonia. W 2010 roku z powodu remontu Opery Leśnej festiwal odbył się pod koniec sierpnia w Bydgoszczy pod nazwą Bydgoszcz Hit Festiwal 2010. W 2011 roku festiwal nie odbył się.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 4.6/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: -1 (from 1 vote)
Tradycje i kultura w Sopocie, 4.6 out of 10 based on 5 ratings

Doodaj swój komentarz

Jeśli masz coś do dopowiedzenia na temat powyższego artykułu - pisz śmiało. Wszelkie komentarze działają na nas motywująco :-). Zapraszamy do udziału w dyskusji