Latarnia morska w Sopocie

Przy sopockim molo położona jest latarnia morska o dosyć niespotykanej, jak na tego typu obiekt, historii. Bo tak naprawdę jest ona… kominem! Powstający tu na początku XX wieku zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, zaś jego projektanci pomyśleli by skonstruować komin „niezwyczajny” tak, by nie szpecił ładnej okolicy. Stąd też obecny wygląd latarni przypominający wieżę z doskonałym punktem widokowym na szczycie (tylko w jej środku biegnie dawny komin). Status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 r. Jej nawigacyjne światło sięga na ponad 17 mil morskich (31,4 km), wskazuje statkom położenie Sopotu co 4 s przez 0,3 s.

Ze szczytu latarni podziwiać można przepiękną panoramę ukazującą w pełni walory sopockiego kurortu. Widok złocistych plaż i błękitu wód Zatoki Gdańskiej dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu. Wspaniałe widoki ujrzeć można zwłaszcza w porze wieczornej – cała okolica wówczas mieni się tysiącem kolorowych światełek.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
Latarnia morska w Sopocie, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Doodaj swój komentarz

Jeśli masz coś do dopowiedzenia na temat powyższego artykułu - pisz śmiało. Wszelkie komentarze działają na nas motywująco :-). Zapraszamy do udziału w dyskusji