Sopot – kurort na Bałtykiem

Sopot, popularnie zwany Perłą Bałtyku, położony jest w Polsce Północnej, nad Zatoką Gdańską w akwenie Morza Bałtyckiego. Wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy aglomerację miejską, tzw. Trójmiasto. Od południa Sopot otacza Trójmiejski Park Krajobrazowy, zaś jego północną granicę, na długości 4,5 km wytyczają piękne i piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej. Pod względem fizyczno-geograficznym miasto położone jest w południowej części Pobrzeża Kaszubskiego i na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego. Sopot z liczbą ok. 38 000 stałych mieszkańców (2011 r.) jest najmniejszym w Polsce pod względem ludności powiatem grodzkim. Rocznie kurort ten odwiedza ok. 2 miliony turystów. Już 200 lat temu nazwano Sopot Riwierą Północy, a kolejne pokolenia turystów i kuracjuszy nadały mu miano Perły Bałtyku. Sopot uchodzi za jedno z najładniejszych miast polskiego wybrzeża, a Polacy uważają go za letnią stolicę kraju.

Sopot posiada bardzo duży rezerwuar rekreacyjny środowiska naturalnego. Zasoby wypoczynkowe i uzdrowiskowe koncentrują się w strefie przybrzeżnej morza oraz w obrębie śródmiejskich terenów zielonych. Potencjał uzdrowiskowy Sopotu wynika z usytuowania miasta nad Zatoką Gdańską, a tworzą go: morski bioklimat i aerozol, ujęcie wód mineralnych „Zdrój Św. Wojciecha” oraz położenie w otoczeniu rozległych kompleksów zielonych. W granicach miasta położony jest urzekający rezerwat przyrody „Zajęcze Wzgórze”. Zasoby leśne w granicach administracyjnych miasta zajmują aż 54% jego powierzchni, włączone są do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Szczególny koloryt zawdzięcza Sopot także potokom, których przepływa tu aż 11, o łącznej długości 21 km. Ich koryta współcześnie uległy w większości przekształceniu (włączone w system kanalizacji deszczowej Sopotu). Swego czasu potoki te miały dla kurortu i estetyczno-krajoznawcze, i gospodarcze znaczenie, głownie w okresie patrycjuszowskim i magnacko-szlacheckim (XVI-XVIII). Spiętrzanie wody potoków wykorzystywane były do tworzenia stawów dla hodowli ryb, do pracy młynów, kuźni, papierni czy prochowni. Jednakże późniejszy rozwój uzdrowiska, moda na wypoczynek nadmorski i szybka urbanizacja skutkowały brakiem należytego wyeksponowanie uroku sopockich potoków.

Każdy przyjezdny odnajdzie w Sopocie coś dla siebie. Od przechadzek pośród przepięknych uliczek, poprzez spacery reprezentacyjnym deptakiem, po miłe plażowanie i nocne życie w klubach z dobrą muzyką. Większość pensjonatów zlokalizowana jest w zabytkowych willach i hotelach leżących w niewielkiej odległości od plaży z widokiem na Bałtyk. Leżąc w samym środku Trójmiasta Sopot jest świetnym miejscem wypadowym dla ciekawych wycieczek do Gdyni i Gdańska, na Hel, nad Zalew Wislany jak i inne atrakcyjne rejony wybrzeża Bałtyku.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sopot - kurort na Bałtykiem, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Doodaj swój komentarz

Jeśli masz coś do dopowiedzenia na temat powyższego artykułu - pisz śmiało. Wszelkie komentarze działają na nas motywująco :-). Zapraszamy do udziału w dyskusji