Monciak sercem Sopotu

Opodal stacji kolejowej Sopotu stoi kościół świętego Jerzego, dawniej ewangelicki, dziś będący katolickim kościołem garnizonowym. Przy nim stoi kapliczka z figurą świętego Wojciecha. Zaraz za kościołem zaczyna się główna promenada turystycznego Sopotu – popularny Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino. Prowadzi ona wprost do morza i najsłynniejszego w Europie, drewnianego molo. Wzdłuż deptaku, po obu stronach posadowione są kolorowe, zadbane kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Najsłynniejsza z nich to jedyny w swoim rodzaju „krzywy dom”, który zyskał niebywały rozgłos i jest niemalże na wszystkich sopockich widokówkach. Parterową część niemalże wszystkich kamienic wypełniają szczelnie puby, bary i restauracje oraz liczne sklepy.

Tu też mają swoje stoiska artyści. Uroku Monciakowi przysparzają liczne ukwiecone przykawiarniane ogródki, z których, pijąc kawę, posilając się czy jedząc lody, miło obserwuje się strumień spacerujących tutaj ludzi. Do tradycji należy też przechadzka po Monciaku w wyszukanej kreacji. Wśród spacerujących przechodniów spotkać można wiele znanych osób świata kultury, sztuki i show biznesu. Co krok swoje pokazy dają tu muzykujący artyści z całego świata oraz młodzieżowe grupy taneczne. Mówi się, że kto raz tutaj się przespacerował, zawsze będzie tęsknił do tego miejsca. Monciak wraz z usytuowanym na jego końcu Placem Zdrojowym są niczym bijące serce miasta.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
Monciak sercem Sopotu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Doodaj swój komentarz

Jeśli masz coś do dopowiedzenia na temat powyższego artykułu - pisz śmiało. Wszelkie komentarze działają na nas motywująco :-). Zapraszamy do udziału w dyskusji