Molo w Sopocie

Bez wątpienia największą, tłumnie odwiedzaną atrakcją i dumą Sopotu jest najdłuższe w Europie, drewniane molo spacerowe, powstałe w XIX w. Sopockie molo znane jest na całym świecie jako chlubna wizytówka tego nadmorskiego kurortu. Wysunięty w morze kraniec mola jest doskonałym punktem widokowym na całą Zatokę Gdańską i urzekającą panoramę Sopotu.

Obiekt składa się z 2 części: drewnianej – spacerowej, która obejmuje oprócz głównego pomostu (10 metrów szerokości i 511,5 m długości, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokład boczny i pokłady dolne (które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów) i lądowej – Skweru Kuracyjnego – placu o powierzchni 20 tys. mkw., na którym znajdują się: przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa i dużo zieleni oraz liczne punkty gastronomiczne.

Na spacer po molo najlepiej przeznaczyć około godziny. Do przejścia jest ponad 500 metrów, dłuższą chwilę zajmie podziwianie horyzontu morskiego i widoków na Trójmiasto. Powdychać jodu można odpoczywając na jednej z licznych ławeczek. Stężenie jodu w miejscach najdalej wchodzących w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Po obu stronach mola rozciąga się piaszczysta plaża 4-ro kim, ulubione miejsce wypoczynku i morskich kąpieli dla rzeszy turystów.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
Molo w Sopocie, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Doodaj swój komentarz

Jeśli masz coś do dopowiedzenia na temat powyższego artykułu - pisz śmiało. Wszelkie komentarze działają na nas motywująco :-). Zapraszamy do udziału w dyskusji